To może z kolei wskazywać na rosnące zapotrzebowanie na srebro. Kryzys energetyczny i wykorzystanie srebra w przemyśle alternatywnych źródeł energii również powinno być pozytywnym bodźcem dla cen” – mówi portalowi FXMAG. Analitycy są pozytywnie nastawieni co do perspektyw metali szlachetnych w 2023 roku. Złoto i srebro nie powinny już tanieć, a wręcz przeciwnie. Według globalnych modeli makro firmy TradingEconomics i projekcji analityków, “oczekuje się, że do końca tego kwartału srebro będzie handlowane na poziomie 18,50 dol.

srebro prognoza długoterminowa

Jednocześnie uzasadnione są opinie, że w perspektywie kilku lat (5-10) cena złota zacznie wyraźnie rosnąć. Jak powszechnie wiadomo, gdy siła nabywcza pieniądza spada, wartość oszczędności można zachować w – między innymi – metalach inwestycyjnych. Odbudowując się po pandemii, większość gospodarek na świecie zmaga się z wysoką inflacją. W Polsce już w pierwszej połowie 2022 roku może ona osiągnąć dwucyfrowy wynik. Wojna w Ukrainie i związane z tym sankcje nałożone na Rosję z dużym prawdopodobieństwem sprawią, że w dłuższej perspektywie można spodziewać się jeszcze większych wzrostów. Wartość srebra wynika w dużej mierze (choć nie tylko) z zapotrzebowania na ten metal w rozwijających się branżach, takich jak fotowoltaika, automotive, elektronika, czy telekomunikacja.

srebro prognoza długoterminowa

The Silver Institute podał wczoraj swoje wyliczenia dotyczące sytuacji na rynku srebra w bieżącym i przyszłym roku. Według tej instytucji, globalny popyt na srebro w 2022 r. Wzrośnie aż o 16% rdr do 1,21 mld uncji, a to z kolei doprowadzi do deficytu na poziomie 194 mln uncji (w porównaniu z deficytem 48 mln uncji w 2021 r.), największego od dekad. Po osiągnięciu w miniony poniedziałek bariery 22 USD za uncję, notowania srebra rozpoczęły wyraźną korektę spadkową. Choć cena kruszcu oscyluje obecnie na poziomie 21 USD za uncję, największy deficyt na rynku srebra od dekad może przyczynić się do powrotu upragnionej hossy. Kurs srebra zakończył miniony tydzień blisko 5 proc.

Oznacza to, że inwestorzy odeszli przez ostatni rok od zasady, że gdy dzieje się źle na rynku akcyjnym, kontrakty na metale szlachetne nabierają większego znaczenia. Swoista “przystań bezpieczeństwa” jednak może wrócić – twierdzą eksperci z Royal Bank of Canada szacując, że kontrakty na złoto na nowo zagoszczą w portfelach inwestorów w tym roku. 2023 roku 1890 dolarów za uncję złota Spoglądając wstecz rok 2022 był trudnym rokiem dla inwestorów w złoto.

srebro prognoza długoterminowa

W ocenie ekspertów UBS może to potencjalnie wpłynąć na wzrost cen ropy i wywindować ją do poziomu powyżej 150 dolarów za baryłkę, co spowoduje dalsze załamanie popytu. Miniony tydzień na rynkach metali szlachetnych przyniósł podwyższoną zmienność i zróżnicowane nastroje. Rozpoczął się on od tąpnięcia cen złota i srebra na skutek siły amerykańskiego dolara – by później nadrobić większość zniżek. Co Sterling skoki, Dolar spada na Brexit czynienia optymizmu ciekawe, relatywnie dużą siłę w porównaniu z pozostałymi kruszcami szlachetnymi pokazywało w minionym tygodniu srebro, które nadrabiało spadki najszybciej. Wydaje się, że rynek wraca do równowagi, ponieważ obecnie za jedną uncję złota można kupić około 70 uncji srebra. Można wywnioskować więc, że popyt na srebro został zaspokojony, dlatego też traderzy nie powinni oczekiwać znaczącego wzrostu cen.

Prognozy ceny srebra. Czy kurs szykuje się na powrót hossy?

Coraz więcej inwestorów patrzy na długoterminową prognozę oraz kupuje w dłuższej perspektywie i dlatego utrzymuje swoją pozycję. Szczególnie teraz, gdy oszczędności nie generują już zainteresowania, ten metal szlachetny wydaje się bardzo atrakcyjną alternatywą. Srebro i dolar amerykański mają odwrotną zależność.

srebro prognoza długoterminowa

Jednak popyt przemysłowy – w przeciwieństwie do złota, zapewniłby pewną ochronę jego ceny. Każdy, kto myśli o handlu srebrem, będzie potrzebował silnych nerwów i chłodnej głowy. Korzyści z handlu srebrem wykraczają poza sferę finansów – jest to tajemniczy i mistyczny metal, który wpływa na ludzką świadomość podobnie jak złoto. Pomyśl o “srebrnej kuli” i wilkołakach czy 30 sztuk srebrników, za które Judasz podobno zdradził Jezusa. Oto niektóre z istotnych czynników, które muszą być brane pod uwagę przez każdego, kto próbuje przewidzieć cenę srebra.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczące przewidywań cen srebra

Wywołało to spekulacje, że amerykańska Rezerwa Federalna może wkrótce zwolnić tempo podwyżek stóp. Ponadto Chiny sygnalizują bardziej pragmatyczne podejście do kontroli covidowych, co potencjalnie zapewni metalom dodatkowe wsparcie w nadchodzących miesiącach. Surowce znów na topier Indeks ogólnego zwrotu z rynków towarowych Bloomberg w listopadzie poszedł w górę Dlaczego nie każdy może zarabiać na Forex o 2,7%, co oznacza wzrost o 19% w ujęciu rocznym. Silny wzrost cen metali przemysłowych i szlachetnych zrównoważył niewielki spadek cen energii i zbóż. Po wielu trudnych miesiącach metale znalazły wsparcie w postaci słabszego dolara i zdecydowanego… Przełom roku to dla inwestorów jak zawsze czas podsumowań tego, co się w minionych 12 miesiącach wydarzyło.

Poniżej widzimy, że srebro jako aktywo inwestycyjne jest niezwykle tanie w relacji do DJIA, czyli indeksu amerykańskich akcji spółek przemysłowych. Finansowy Twitter jest pełen takich oto predykcji, jak poniższa, wskazujących, że jeszcze w 2022 roku cena uncji srebra dobije do 24 USD. Srebro, podobnie jak złoto, od 2 lat denerwuje inwestorów, konsolidując się w szerokim zakresie 21 – 30 USD za uncję. Wielu analityków wskazuje jednak, że ten trudny okres dobiega końca, a cierpliwość tych, którzy mają ten metal przemysłowy w portfelach, zostanie nagrodzona.

  • Do czynników wpływających na wzrost ceny srebra możemy dodać jeszcze rosnącą popularność pracy zdalnej.
  • Szczególnie widać to było w instrumentach opartych o akcje.
  • Jako jedyny w ostatnim okresie Bank Barclays nie obniżył swoich prognoz i podtrzymał, że oczekuje średniej ceny złota w pierwszym kwartale 2013 r.
  • Notowania srebra runęły dziś poniżej bariery 18,00 USD za uncję Dolar amerykański całkowicie zdominował szeroki rynek, na czym cierpią nie tylko akcje, ale także surowce i inne waluty Złoto i srebro zakończą III kwartał 2023 r.
  • Analitycy są pozytywnie nastawieni co do perspektyw metali szlachetnych w 2023 roku.
  • Uwzględnia ona średnią z czteroletnich prognoz podawanych przez 25 analityków z największych banków inwestycyjnych na świecie.

Obecnie spodziewa się, że w perspektywie 12 miesięcy uncja kruszcu ma kosztować 25 dolarów, a nie jak wcześniej sądzono – 30 dolarów. Do czynników wpływających na wzrost ceny srebra możemy dodać jeszcze rosnącą popularność pracy zdalnej. Srebro jest bowiem wykorzystywane również przy produkcji telefonów i laptopów. A zapotrzebowanie na te urządzenia wzrosło w związku z tym, że coraz więcej firm decyduje się na pracę zdalną. Jednocześnie według Morgan Stanley srebro powinno być znacznie ciekawszą inwestycją w tym roku, pomimo jego wysokiej zmienności.

„Miliony zostaną zmiecione”, ostrzega Kiyosaki. W te aktywa inwestuj w czasach kryzysu

We wpisach poświęconych rynkowi srebra z ostatnich miesięcy wielokrotnie wspominałem o bardzo napiętej sytuacji, a chodziło przede wszystkim o wywieranie podażowej presji przez największe banki bulionowe na rynku kontraktów terminowych na srebro. Fizyczne srebro oderwane od giełdowej ceny Możliwość wykreowania z powietrza dowolnej ilości krótkich pozycji i zbijania papierowej ceny kruszcu w sytuacji, w której z kupującym można rozliczyć się gotówkowo , jest bardzo kusząca. A gdy można jeszcze liczyć na przymknięcie oka przez rządowego regulatora , bądź wlepiania przez niego symbolicznych (względem osiąganych zysków) kar, tym bardziej robi się kusząco. Spadające zapasy w COMEX Kto obserwuje nieco zjawiska gospodarcze… Według Silver Institute perspektywa srebra wygląda w tej chwili klarownie.

Prezes KGHM oczekuje stabilizacji ceny miedzi na poziomie ok. 5 tys. “Ryzyko długoterminowe pozostaje skierowane w górę” – podkreślili specjaliści. “Nasza długoterminowa prognoza wolnych mocy produkcyjnych praktycznie nie uległa zmianie, ale niższa aktywność inwestycyjna nadal oznacza ryzyko dla długoterminowych cen ropy” – wyjaśnili. Wyłaniające się zawirowania gospodarcze i geopolityczne, wojna handlowa USA-Chiny, Brexit, napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie wpływają na spowolnienie światowej gospodarki, wzywając inwestorów do podjęcia kroków w kierunku stabilnych rynków. Srebro i złoto są uważane za bezpieczną przystań, a te turbulencje mają pozytywny wpływ na ceny obu tych produktów.

Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierały dane dot…. Choć na pozór środowa sesja mogła wydawać się spokojna, to inwestorzy słusznie wyczekiwali na udostępnienie październikowego raportu z posiedzenia Rezerwy Federalnej. Fed zasugerował inwestorom, że mogą spodziewać się spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych po grudniowym posiedzeniu FOMC.

Nawet przed skupieniem się na cenach srebra w 2020 r. Ważne jest, aby zrozumieć, co faktycznie napędza wzrost cen srebra. Niewątpliwie ta historia wpływa na postrzeganie cen srebra, ale staje się ono stopniowo coraz mniej wyraźne i powinno mieć niewielki wpływ na cenę srebra w ciągu najbliższych 10 lat. Jest to realny scenariusz, który rysuje się z najnowszego raportu dotyczącego kondycji Światowej Gospodarki, który opracował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Powołując się na przedstawione dane, w tym roku wzrost gospodarczy na świecie wyniesie minus 4,9 proc., a w przyszłym roku wzrośnie do plus 5,4 proc. To wyraża liczbę uncji srebra, które można kupić za jedną uncję złota.

Portal zakłada, że za 12 miesięcy towar będzie handlowany na poziomie 17,44 dol. Jakie są czynniki obciążające rynek srebra i gdzie inwestorzy powinni oczekiwać kolejnych ruchów rynku? W tym artykule przyglądamy się niektórym najnowszym prognozom analityków dotyczącym srebra. Ostrożna i defensywna – tak najlepiej można opisać akcję cenową w sektorze surowców na początku 2023 r. I mimo iż nadchodzący rok – miejmy nadzieję – oznaczać będzie mniej dramatów i zmienności niż miało to miejsce w roku ubiegłym, wiele kwestii nadal pozostaje nierozwiązanych. Najważniejsze, zadawane od początku pytania dotyczą chaotycznego odejścia Chin od długoletniej polityki „zero Covid” i tego, jak będzie wyglądało ożywienie chińskiej gospodarki.

Srebrne monety inwestycyjne są bardzo dobrą i tanią inwestycją w metale szlachetne. Bestsellerami są 1oz bulionowe monety pochodzące z renomowanych 4 kroki Każdy doświadczony właściciel firmy powinien wiedzieć o marketingu mennic z całego świata. Srebrne sztabki inwestycyjne to bardzo dobry wybór dla tych, którzy chcą inwestować w srebro w najtańszej formie.

Górnicy mają zatem ograniczone już możliwości w zakresie uzupełnienia drenowanych w ostatnim czasie skarbców. A skoro tak, kolejka chętnych do rozliczenia się fizycznym kruszcem robi się coraz dłuższa. Jako uzupełnienie kwestii zapasów proponuję dziś aktualizację cotygodniowego raportu COT , z którego również płyną coraz ciekawsze wnioski. Przypomnę, że raport pojawia się w każdy piątek po zakończeniu handlu i przedstawia stan pozycjonowania poszczególnych grup uczestników rynku kontraktów na wtorek. W przypadku metali szlachetnych interesują nas przede… W tygodniu, w którym w Waszyngtonie i Moskwie zapadały zasadnicze decyzje, surowce odnotowywały ogólnie gorsze wyniki.